PODPOŘTE NÁS

Osud bezdomovců není lhostejný ..i děti mohou pomoci

Osud bezdomovců není lhostejný ..i děti mohou pomoci

Bylo nebylo. Vánoční jarmark, výborná paní učitelka, nadšení třídy třeťáků, dárky klientům a plánovaná mezigenerační setkávání. O tom jak dětská pomoc cestovala z Prahy do Berouna čtěte více po rozkliknutí nadpisu článku. 

Jak to všechno začalo? ZŠ Bílá v Praze 6 každoročně pořádá vánoční jarmark. Děti z 3.C tentokrát natočily DVD, které na jarmarku prodávaly společně se svými výrobky. Vybralo se neuvěřitelných 1100,- Kč!!!

 ZŠ Bílá

Třídní učitelka Yvona Darániová sbírala podněty od dětí i od rodičů, se třídou konzultovala a diskutovala, představila dětem různé možnosti, kam pomoc směrovat. A děti rozhodovaly. Samy byly překvapené, že tolik skupin by jejich pomoc potřebovalo (mimochodem, z prodeje vánočních výrobků na jarmarku celá škola podpořila psí útulek). 

Nakonec vyhrála pomoc babičkám – seniorům (nejen) s Alzheimerovou chorobou, které bydlí ve Stacionáři sv. Anežky České v Berouně. Vybranou částku děti použily na nákup sady koulí na pétanque (těch pořádných, kvalitních, pro seniory vhodných, se kterými se i hraje seniorská liga ...na babičkách a dědečcích tedy již odzkoušených). Na zahradě Stacionáře je od loňska nové hřiště, které čeká na jarní počasí a své první sportovní nadšence. Pétanque je hra, kterou může hrát téměř každý. Nezáleží na věku ani síle a je výbornou pomůckou v procvičení soustředění i motoriky. A je to hra atraktivní a prostě hravá, takže naprosto vhodná i pro naše seniory.


Dům charity Beroun


A co se dělo dál? Paní učitelka velice zajímavě dětem vyprávěla, mimo jiné, o bezdomovectví. Jak se lidé do takové situace dostanou a jak jim správně pomoci. Děti myšlenka pomoci tak získala, že vyhlásily sbírku čajů. S akcí "Pytlík" se tak na chvíli staly terénními pracovníky.

Obcházely ostatní třídy ve škole, a zkusily nadchnout pro svůj cíl i další spolužáky a vybrat nějaké ty pytlíky čaje na zahřátí lidem, kteří se ocitli na ulici. Nakonec přispěly nejen rodiny dětí, ale sami učitelé a jejich rodiny. Například, dceru paní učitelky celá akce natolik oslovila, že se rozhodla stát se sama na chvíli terénním pracovníkem a stejnou myšlenku (tedy akci „Pytlík“) rozhlásila i ve svém zaměstnání. A tak se nakonec zapojili i další kolegové a kolegyně. A k čajům přibyly i instantní polévky, káva nebo horká čokoláda. Moc a moc a moc děkujeme Markétě Darániové! :-)

A jak to všechno dopadlo? Čaje právě doputovaly na Farní charitu! Jsou jich 3 krabice a 4 plné tašky.

Pracovníci terénního programu, kteří tuto zimu využívají novou várnici na čaj, obcházejí klienty, nabízejí jim možnost se alespoň na chvíli zahřát a zároveň tím získávají důvěru bezdomovců a přiblíží jim i další pomoc, kterou jim Farní charita Beroun může nabídnout. A nyní se mohou blýsknout novými příchutěmi. 

Možná si myslíte, že je to banalita, mluvíme přeci jen o prachobyčejném čaji. Charitní "teréňáci" ale celou zimu spotřebovávali zásoby z potravinové banky, ze které letos získali pouze čaj heřmánkový.. Omlouváme se Ti, heřmánku, zachránils spoustu prokřehlých, ALE ..to je najednou dobrota! Změna je život a drobné radosti bývají největší.

práce v terénu

A co se dělo ve stacionáři u babiček? ..o tom zase příště.

 

Tříkrálová sbírka 2019
Podpořte nás
 

DMS DOBRAVULE 30
DMS DOBRAVULE 60
DMS DOBRAVULE 90

 Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
Farní charita Beroun obdrží 29, 59 nebo 89 Kč. Děkujeme!

Vše o DMS na www.darcovskasms.cz

zašlete DMS na číslo 87 777

 
 

Kontakt - Ústředí organizace

Farní charita Beroun

IČ: 47514329, DIČ: CZ47514329

č. účtu: 364 904 369/0800

Adresa: Dům Charity, Cajthamlova 169, 266 01 Beroun 4 - Zavadilka

ID datové schránky: ujvg8ez

Telefon: 313 030 400

E-mail: sekretariat@charita-beroun.cz